Ugoda pod wpływem błędu
Z czego pracownik może zrezygnować
Ugoda pod wpływem błędu
IZABELA LEWANDOWSKA
Z pewnością nieważna jest ugoda sądowa, w której pracownik zrzeka się wynagrodzenia. Narusza ona bowiem bezwzględnie obowiązujący art. 84 kodeksu pracy.
Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 1 lutego 2000 r.
Wynika z niego ponadto, iż można się uchylić od skutków ugody sądowej zawartej pod wpływem błędu, ale tylko gdy błąd dotyczy stanu faktycznego, który zawierający uważali za niewątpliwy, a sporu czy niepewności nie byłoby, gdyby w chwili zawierania ugody wiadomy był prawdziwy stan rzeczy. Nie można uchylić się od skutków ugody, jeśli błąd dotyczy treści tej ugody czy możliwych jej konsekwencji.
Zakwestionowane zwolnienie
Początek sprawie, do której odnosi się wyrok, dał spór między Sławomirem P., komornikiem sądowym jako pracodawcą, oraz Ireną K., jego pracownicą, kwestionującą w sądzie zwolnienie z pracy i domagającą się zapłaty należności z okresu zatrudnienia u komornika. Spór ten zakończył się podpisaniem we wrześniu 1995 r. ugody sądowej. Była pracownica i były pracodawca oświadczyli w niej, że łącząca ich umowa o pracę ulegała rozwiązaniu 31 października 1994 r. na mocy porozumienia stron. Pracownica zrezygnowała z wszystkich roszczeń z tytułu zaległych urlopów i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta