Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Antoni Zygmunt Helcel

15 września 2000 | Prawo | KP
źródło: Nieznane

LEKSYKON PRAWNIKÓW POLSKICH

Antoni Zygmunt Helcel

Antoni Zygmunt Helcel (1808-1870)

Żadna może gałąź nauk prawniczych nie rozwinęła się na ziemiach polskich w ciągu XIX i początku XX w. tak bujnie i znakomicie jak nauka historii prawa polskiego. Ale też od rozwoju tej właśnie nauki rozpoczął się długi marsz ku nowoczesnemu prawu polskiemu. Niemały udział miał w nim uczony krakowski Antoni Zygmunt Helcel.

Pochodził z rodziny niemieckiej H?ltzel von Sternstein (Sztersztyn), uszlachconej jeszcze w 1583 r. przez cesarza Rudolfa II. Jego dziad przybył do podkrakowskiego wówczas Podgórza jako urzędnik austriacki, ale już ojciec - Antoni (ok. 1750-1854), czuł się Polakiem i należał do patrycjatu miejskiego Krakowa.

Urodzony 12 listopada 1808 r. w Krakowie Antoni Zygmunt był najstarszym z pięciorga dzieci kupca Antoniego Helcla-Sztersztyna i Józefy z Sonntagów. Studia prawnicze rozpoczął na Uniwersytecie Jagiellońskim, lecz słuchał także wykładów z historii, filozofii, fizyki, matematyki, literatury polskiej. Helcel należał do ulubionych uczniów wybitnego ówczesnego erudyty Jana Samuela Bandtkiego. Jemu też zawdzięczał zainteresowanie badaniami historycznymi. Studia ukończył w 1827 r., ale rok wcześniej - jako zastępca pisarza sądowego, a następnie sekretarz - rozpoczął pracę w sądownictwie krakowskim. W 1828 r.,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2114

Spis treści
Zamów abonament