Pomoc bardziej pomocna
Specjalne strefy ekonomiczne a konkurencja
Pomoc bardziej pomocna
ELŻBIETA MODZELEWSKA-WĄCHAL
Pomoc publiczna w specjalnych strefach ekonomicznych będzie automatyczna. Poza strefami przedsiębiorca będzie musiał o nią poprosić.
Preferencje dla przedsiębiorców, którzy inwestują w specjalnych strefach ekonomicznych, przewidziane w ustawie z 1994 r., polegają na całkowitym zwolnieniu z podatku dochodowego na czas równy połowie okresu, na jaki zostały ustanowione (najczęściej 10 lat), a następnie ograniczeniu podatku do 50 proc. oraz na zwolnieniu z podatku od nieruchomości oraz innych zachętach o charakterze fiskalnym. Są one premią konkurencyjną, nie do pogardzenia dla przedsiębiorców, niezależnie od rodzaju planowanej przez nich działalności. Z tego powodu specjalne strefy ekonomiczne w obecnym kształcie budzą protesty zarówno przedsiębiorców polskich prowadzących konkurencyjną działalność poza ich terenem, a więc na zasadach powszechnych, jak również przedstawicieli Komisji Europejskiej oraz negocjatorów Wspólnoty Europejskiej. Ci zarzucają Polsce łamanie zobowiązań wynikających z art. 63 ust. 1 (iii) układu europejskiego. Sytuację pogarsza okoliczność, że tworzenie stref w naszym kraju rozpoczęło się kilka lat po wejściu w życie tego układu, nie były więc zjawiskiem gospodarczym zastanym w dacie jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta