Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Choć trochę lżej

03 października 2000 | Moje Prawo | HF
źródło: Nieznane

NIEPEŁNOSPRAWNI

Ulgi i zwolnienia

Choć trochę lżej

RYS. TOMASZ WAWER

Niepełnosprawnym przysługują liczne ulgi, ale nie dla wszystkich są jednakowe. Zależą od stopnia niepełnosprawności (dawnej grupy inwalidzkiej) lub rodzaju upośledzenia (wzroku, słuchu).

Przepisów, które przewidują ulgi bądź zwolnienia dla niepełnosprawnych, trzeba szukać w różnych ustawach. Rzecz dotyczy bowiem wielu dziedzin życia. Osobną grupę stanowią inwalidzi wojenni i wojskowi. Ze specjalnych uprawnień korzystają też niewidomi i głusi.

Są trzy stopnie niepełnosprawności. Każdy odpowiada dawnej grupie inwalidzkiej: znaczny - pierwszej, umiarkowany - drugiej, lekki - trzeciej.

Kryteria zaliczenia do danego stopnia określa ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (Dz. U. nr 123, poz. 776, ze zm.). Zgodnie z jej art. 5 orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji, ustalone na postawie ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. nr 162, poz. 1118), traktuje się jak orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności; o samej całkowitej niezdolności do pracy - jak orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, a o częściowej jest jednoznaczne z orzeczeniem o lekkim stopniu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Brak okładki

Wydanie: 2129

Spis treści

Regiony Polski - Lubelskie

Zamów abonament