Podwodny samolot
- Lampa celownika zaświeciła się, gdy tylko podłączyliśmy ją do akumulatora, mimo że myśliwiec leżał na dnie prawie 60 lat - opowiada Zbigniew Niemcycki, prezes Fundacji Lotniczej "Polskie Orły".
N iemcy obwiniają pilota za katastrofę myśliwca - mówi wiceprezes fundacji "Polskie Orły" Jerzy A. Schoen. - Ale to musiał być sabotaż. Śruby w silniku były rozkręcone.
Maszyna, o której mowa, to Messerschmitt 109 G-6, wyprodukowany w Regensburgu w Niemczech 11 maja 1944 roku. Spadł do jeziora w niespełna trzy tygodnie po opuszczeniu fabryki. Leżał 55 lat na dnie jeziora Trzebuń koło Jaworza, dawniej Gabbert, niedaleko Kalisza Pomorskiego. Po wyciągnięciu go z wody przez płetwonurków z gdańskiego klubu "Rekin" latem ubiegłego roku, samolot był w bardzo dobrym stanie. W apteczce znaleziono strzykawkę, morfinę, tubki z pastą na oparzenia. Tylko bandaże były lekko przegniłe, ale przetrwały. Wszystkie znaki i napisy były czytelne, na przykład znak R3. To oznaczało, że ten messerschmitt zajmował w eskadrze trzecią pozycję po prawej stronie.
- Samolot leżał 17 metrów pod wodą, zakopany w mule - mówi Zbigniew Niemczycki. - Wylewający się z maszyny olej oraz płyn zimowy chłodnicy spowodowały, że powstała niejako bańka mydlana, która bardzo dobrze zakonserwowała samolot, zwłaszcza silnik....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta