Mieszkanie po babci dla niepełnoletniej
Prawa rodziców to nie prawa dzieci
Mieszkanie po babci dla niepełnoletniej
Jeśli osoba bliska mieszkająca z najemcą do jego śmierci ma prawo do samodzielnego zajmowania innego lokum, nie może wstąpić w stosunek najmu po nim. To, że rodzice małoletniego dziecka mają prawo do własnego mieszkania, nie oznacza, że dziecko pozostające pod ich władzą rodzicielską też ma do niego tytuł prawny, wyłączający przejęcie najmu po bliskim, z którym mieszkało do jego śmierci.
Takie wnioski płyną z uzasadnienia uchwały Sądu Najwyższego z 27 czerwca 2000 r. O uchwale pisaliśmy po jej podjęciu ("Mieszkanie rodziców to nie jest mieszkanie dziecka. Lokum po babci przed pełnoletnością", "Rz" z 28 czerwca ). W związku z dużym zainteresowaniem czytelników powracamy do sprawy po uzyskaniu uzasadnienia.
SN podjął tę uchwałę dla wyjaśnienia wątpliwości prawnych, jakie powstały na tle sprawy wniesionej przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej sp. z o.o. przeciwko Monice B. o wydanie lokalu, którego najemczynią była jej zmarła babka. Wnuczka mieszkała z babką prawie dwa lata do chwili jej śmierci w kwietniu 1998 r. Była wówczas jeszcze małoletnia. Osiemnasty rok życia ukończyła w grudniu 1998 r. Po śmierci babki zajmowała jej mieszkanie nadal.
Przedsiębiorstwo uznało, że wnuczce nie przysługuje prawo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta