Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na ścieżkach Boga

06 grudnia 2000 | Książki | KM
źródło: Nieznane

Po holokauście Borys Makawer powrócił do gorliwych praktyk religijnych. I rozmawiał z cieniami nad rzeką Hudson.

Na ścieżkach Boga

Krzysztof Masłoń

Rys. Wiesław Rosocha

Jest przełom roku 1947 i 1948. Borys, naprawdę Baruch, Makawer modli się w swoim nowojorskim mieszkaniu. Przedtem dopełnił rytuału mycia rąk za pomocą czerpaka, jak tego wymaga Prawo, polewając po trzykroć prawą i lewą dłoń. Powtarza słowa Księgi Psalmów, rozmyślając przy tym: "Gdzie są wszyscy święci, świątobliwi, czyści, którzy oddali życie za uświęcenie boskiego imienia?

Gdzie są ci, których naziści - niech ich imiona zostaną wymazane - spalili, zagazowali, powiesili, torturowali? Gdzie są mordercy, wiadomo. Siedzą w niemieckich barach, pijąc piwo i chwaląc się swymi okrucieństwami. Niemcy są odbudowywane. Ameryka ładuje w to miliony dolarów. Świat przepełniony jest współczuciem dla cierpiących Niemców. Nawet kilku żydowskich dziennikarzy użala się nad losem Niemiec i znajduje dla Niemców najrozmaitsze usprawiedliwienia. Fuj! Wśród współczesnych Żydów nie brak szumowin! Za kilka dolarów albo żeby usprawiedliwić politykę partii przy każdej zmianie, wybielą wszystko. Ale co z ofiarami? Są tutaj, tutaj! Borys zapłakał w duchu".

Miał po kim płakać Borys Makawer. W okupowanej przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2182

Spis treści

Wyprawa na Makalu

Zamów abonament