Konfiskata filmu wobronie uczuć religijnych
Prosto ze Strasburga
Konfiskata filmu wobronie uczuć religijnych
Marek Antoni Nowicki
Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał, że władze austriackie, konfiskując film obrażający uczucia religijne katolików, nie naruszyły prawa do wolności wypowiedzi zagwarantowanego w art. 10 Konwencji Europejskiej.
Otto Preminger Institut promuje w Innsbrucku media a udiowizualne. Prowadzi również kino w tym mieście. Wiosną 1985 r. z apowiedział sześć otwartych seansów filmu "Rada Niebieska" (Das Liebeskonzil) Wernera Schroetera.
Sztukę, będącą kanwą filmu, napisał Oskar Ponizza. Opublikował ją w 1894 r. Sąd przysięgłych w Monachium uznał autora za winnego przestępstwa przeciw religii i skazał na więzienie. Zakazano rozpowszechniania sztuki w Niemczech. Publikowano ją jednak za granicą. Przedstawia ona Boga Ojca jako starego, schorowanego i bezsilnego, Jezusa jako maminsynka o słabej inteligencji, a Dziewicę Maryję jako rozpustnicę bez żadnych zasad. Cała trójka wspólnie decyduje, że rodzaj ludzki należy ukarać za niemoralność. Nie chcą jednak całkowicie niszczyć ludzi, lecz wywołać w nich potrzebę zbawienia i odkupienia win. Nie potrafią sami wymyślić odpowiedniej kary, wzywają więc na pomoc Diabła. Ten im podrzuca pomysł choroby przenoszonej drogą płciową, którą mężczyźni i kobiety nieświadomie zarażaliby się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta