Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawdziwe przyczyny zerwania konkordatu

29 października 1994 | Publicystyka, Opinie | MU

Prawdziwe przyczyny zerwania konkordatu

Rozmowa z Peterem Rainą, historykiem

Przypadek biskupa Karola Marii Spletta, Niemca, nominowanego przez Stolicę Apostolską w 1939 roku na ordynariusza diecezji chełmińskiej, został potraktowany przez władze Polski Ludowej jako naruszenie konkordatu i był jednym z pretekstów do jego zerwania. Niedawno kontrowersje wokół tej sprawy odżyły. ..

Jako historyk w swojej książce "Karol Maria Splett -- biskup gdański na ławie oskarżonych" chciałem pokazać o sobę Spletta przez fakty, jego działalność i zachowania. Dotychczas dokumenty na ten temat były nieosiągalne.

Splett, skazany w 1946 za to, że podczas okupacji zabronił używania języka polskiego podczas nabożeństw, przy sakramentach, nawet spowiedzi i o dmawiał przyjmowania na poprzednie stanowiska polskich księży powracających z obozów koncentracyjnych, jeśli nie podpisali volkslisty, przebywał w więzieniu do 1953. Tragiczne dla niego było to, że po odsiedzeniu wyroku władze bezpieczeństwa nie wypuściły go z Polski, skazując na odosobnienie w klasztorze.

Splett z polskiego punktu widzenia nie jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 310

Spis treści
Zamów abonament