Pan Cogito, czyli każdy
Zbigniew Herbert kończy dzisiaj 70 lat
Pan Cogito, czyli każdy
Janusz Drzewucki
Poetycka legenda Zbigniewa Herberta jest jedną z najpiękniejszych w historii polskiej literatury powojennej, chociaż nie jest to ani legenda poety przeklętego, ani wygnańca, ani też noblisty. Zbigniew Herbert ciesząc się zgodnym uznaniem krytyki i uwielbieniem czytelników, od wielu lat uchodzi za pisarza, którego się czyta z uwagą i któremu się wierzy. Posiadł bowiem rzadką umiejętność mówienia o sprawach dla nas wszystkich najważniejszych i jednocześnie najbardziej skomplikowanych w sposób prosty i jasny, bez nadużywania wielkich słów.
Podziw i respekt budzi nie tylko jego twórczość, ale również droga życiowa, będąca przykładem indywidualizmu, niezależności, wierności sobie i ideałom. Zbigniew Herbert jest przecież jednym z największych autorytetów moralnych powojennej literatury polskiej, i dolem kontestatorów, opozycjonistów i outsiderów, o którym z największą rewerencją w latach 50. pisał Leopold Tyrmand, a w latach 80. Adam Michnik. Cytaty z jego utworów, np. "na taką miłość nas skazali/ taką przebodli nas ojczyzną", "ocalałeś nie po to aby żyć/ masz mało czasu trzeba dać świadectwo", "bądź odważny gdy rozum zawodzi bądź odważny", "barbarzyńca w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta