Etos i profesjonalizm
Zwierciadło elit
Etos i profesjonalizm
Jan Jerschina
To niewątpliwie najtrudniejsze pytanie, jakie można zadać socjologowi -- co się dzieje z polską elitą? Może raczej elitami? Najpierw nasuwa się trudność podstawowa: co to jest elita społeczna? Jeśli nawiązać do Norberta Eliasa, to elitami nazywalibyśmy tych, którzy są w stanie tworzyć i u powszechniać (narzucać nawet) wzory myślenia, oceniania wszelkich zjawisk i upowszechniać swe style życia. Z innego punktu widzenia, elitami społecznymi są ci, którzy kontrolują środki władzy duchowej, politycznej i ekonomicznej. Można by jeszcze inaczej podejść do tego zjawiska i twierdzić, że członkami elit są ci, którzy najwięcej zdobyli dążąc do osiągnięć w tych różnych dziedzinach, w których w danej epoce i w danej kulturze można coś osiągać w sposób powszechnie akceptowany. Jeśli przyjąć punkt widzenia Edmunda Mokrzyckiego i A ndrzeja K. Paluczuka, których bardzo interesujące wypowiedzi ukazały się niedawno w "Rzeczpospolitej", członkami elit są ci, którzy są uznanymi, sprawiedliwymi sędziami tych, którzy działają na niwach politycznej i gospodarczej, ale nie ryzykują sami angażowania się w praktykowanie.
Nie zamierzam jednak zanudzać nikogo rozważaniami definicyjnymi. Uprzedzę tylko, że nie wystarczy mi do interpretowania współczesnych zjawisk, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta