Artysta w labiryncie
Znaleźliśmy się we władzy kultury masowej, znijaczonej
Artysta w labiryncie
Krzysztof Penderecki
"Jedno mnie może tylko obchodzić: czy zbliżam się powoli, o kólnie, krążąc to tam, to tu, oddalając się, wracając, ale zawsze z jasnym celem. Zbliżam się do czego? Do wiedzy, choć jakiej, nie wiem, do bilansu, do zrozumienia" -- pisał Czesław Miłosz w tomie "Nieobjęta ziemia", wyrażając tym samym ogólną sytuację człowieka, a w szczególności artysty u schyłku wieku. Znajdujemy się w labiryncie -- podejmujemy wiele dróg, cofamy się, powracamy z bardzo niejasnym przeczuciem celu. Chcemy dokonać bilansu, zrozumieć -- nie tylko drogę jednostkową, ale i całe kończące się stulecie. Obawiam się jednak, że w tym momencie nie jest to możliwe.
Italo Calvino w jednym z pięciu "wykładów amerykańskich" wyraził tę niemożność najdobitniej: "Czasami nam wrażenie, że jakaś epidemia opanowała ludzkość, uderzając w najbardziej dla niej charakterystyczną właściwość, czyli mowę: rodzaj językowej dżumy, która objawia się utratą siły poznawczej i bezpośredniości, tendencją do automatycznego ograniczania środków wyrazu do sformułowań najbardziej ogólnych, anonimowych, abstrakcyjnych, do rozmywania znaczeń, stępiania ostrza wyrazu, gaszenia każdej iskry tryskającej przy zderzeniu słów z nowym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta