Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czas to pieniądz

09 lutego 2001 | Moje Pieniądze | JM
źródło: Nieznane

Moja Kolekcja

  • Rozmowa: Czas to pieniądz
  • Lektury: Elementarze sukcesu
  • Pranie brudnych obrazów
Rozmowa Marek Drzażdżyński, warszawski zegarmistrz

Czas to pieniądz

FOT. BARTŁOMIEJ ZBOROWSKI

Specjalizuje się Pan w naprawach zabytkowych zegarów. Proszę powiedzieć, na co powinien zwracać uwagę początkujący kolekcjoner, gdy kupuje stary zegar?

MAREK DRZAŻDŻYŃSKI: Powinien wyjąć mechanizm z obudowy i sprawdzić, czy nie ma na nim śladów cyny. Cyna świadczy o niefachowości napraw. Być może ktoś starał się podszykować zegar na czas sprzedaży, tak jak niektórzy "poprawiają" wygląd sprzedawanego samochodu, aby ukryć fakt, że jest to złom. Koszty rzetelnej naprawy po takiej niefachowej ingerencji z reguły są znacznie wyższe. Niarzadko bardziej opłaca się kupić zegar brudny, bo wtedy rośnie prawdopodobieństwo, że nikt go wcześniej nie psuł tandetnymi naprawami. Gdy zegar jest brudny, to cena jest niska, więc w razie wpadki poniesiemy mniejszą stratę.

Tarcza zegara połączona jest z mechanizmem czterema nóżkami, jeśli nóżki są przylutowane, to znaczy, że tarcza pochodzi od innego zegara, że mamy do czynienia ze składakiem. W zegarach podłogowych, jakie kiedyś stały w salonach, przede wszystkim sprawdzamy czy na tarczy, wagach,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2235

Spis treści

Ubezpieczenia

Fotoreportaż

Zamów abonament