Kadencja a mandat
Kadencja a mandat
- Poprzednie odcinki Jednym z najżywiej dyskutowanych w doktrynie tematów był problem rozróżnienia między kadencją i mandatem władz spółki. Powodem sporu była redakcja przepisów kodeksu handlowego, zgodnie z którą z jednej strony istniała możliwość powołania władz na czas określonej w latach kadencji, z drugiej zaś - zarówno w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, jak i w akcyjnej obowiązywał przepis, wedle którego mandaty członków zarządu wygasały z dniem odbycia zgromadzenia wspólników zatwierdzającego sprawozdanie, bilans i rachunek zysków i strat za ostatni rok ich urzędowania.
Tak sformułowany przepis - po pierwsze - dawał pewne podstawy do rozróżnienia pojęć "mandat" i "kadencja", po drugie - wskazywał, iż mandat ulega przedłużeniu w stosunku do okresu urzędowania (kadencji?) celem umożliwienia członkom władz złożenia sprawozdania i ubiegania się o absolutorium. I to wszystko w sytuacji, gdy członkowie władz mogą być odwołani ze swoich stanowisk w każdym czasie. Według jednej z dominujących interpretacji, znajdującej ostatecznie wyraz w orzeczeniu Sądu Najwyższego, mandat stawał się czymś w rodzaju możności wykonywania funkcji - nawet jeżeli w praktyce funkcja ta nie była już pełniona (wskutek odwołania lub
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta