Felietony Moich Pieniędzy
- Pomnażanie przez inwestowanie
- Ścieżka do bogactwa
- Pieniądze w internecie
- Sztuka wydawania pieniędzy
Jedni się cieszą, inni martwią
Mocna polska waluta oznacza, że mniej wydamy podczas zagranicznych wojaży.
ADAM DROZDOWSKI
DORADCA INWESTYCYJNY HANDLOWY ZARZĄDZANIE AKTYWAMI I TFI BH
W ciągu ostatnich jedenastu lat, czyli od wprowadzenia planu Balcerowicza, średni poziom cen w Polsce wzrósł ponad 20-krotnie, natomiast kurs dolara wobec złotego zwiększył się tylko 4,2 razy. Oznacza to, że w minionej dekadzie złoty znacząco umocnił się. Oczywiście, w dużym stopniu był to efekt sztucznego utrzymywania kursu dolara na poziomie 95 groszy na początku lat 90., przy kilkusetprocentowej inflacji.
Ostatnie ruchy na krajowym rynku walutowym, umocnienie się złotego o 15 proc. w ciągu kilku miesięcy (z 4,7 zł do 4 zł za dolara) powodują, że na nowo podnoszony jest temat silnej waluty. Obecnie kurs złotego jest o ponad 8 proc. wyższy od starego parytetu.
Jakie implikacje dla gospodarki powoduje aprecjacja (wzmocnienie) polskiej waluty? Towary z naszego kraju stają się droższe dla zagranicznego odbiorcy, ponieważ - aby utrzymać stałą cenę w złotych - eksporterzy są zmuszeni do zwiększania cen w walucie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta