Trzeba wybrać sukces
Trzeba wybrać sukces
RYS. PAWEŁ GAŁKA
JANUSZ A. MAJCHEREK
Spór o sposób wydatkowania pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży licencji na telefonię komórkową nowej generacji oraz dyskusje wokół budżetowej autopoprawki rządu stały się fragmentarycznym odzwierciedleniem zasadniczych dylematów rozwojowych, przed jakimi stoi Polska.
Zmiana założeń polityki budżetowej na przyszły rok została przedstawiona przez autorów i skomentowana przez większość recenzentów jako "realistyczna", to znaczy przybliżająca zakładane wskaźniki do realiów makroekonomicznych. Trzeba więc zadać pytanie, czy rzeczywiście musimy się godzić na taki "realizm" w polityce społeczno-gospodarczej, który oznacza spadek tempa rozwoju oraz skazanie trzech milionów ludzi na bezrobocie.
Wzrost poniżej możliwości
W minionym roku, trzecim z kolei, tempo wzrostu polskiego PKB było niższe od 5 proc., który to pułap trzeba uznać za minimalny, jeśli Polacy w ciągu jednego pokolenia mają się wyzwolić ze statusu pariasów Unii Europejskiej, kiedy się już w niej znajdą. Niższa dynamika wzrostu nie pozwoli za życia najaktywniejszej obecnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta