Jak podpisuje się świat
Jak podpisuje się świat
RYS. JACEK FRANKOWSKI
IGNACY SITNICKI, MARIAN SREBRNY
Pozostałe odcinki
Kwestie związane z jakością usług podpisów elektronicznych, a co za tym idzie, bezpieczeństwa obrotu za pośrednictwem Internetu, są na tyle ważkie, iż stały się przedmiotem prac legislacyjnych.
W światowych regulacjach główny nacisk kładzie się na otwarty katalog technologii podpisów, wiarygodne procedury autoryzacji i weryfikacji składania oświadczeń woli w drodze elektronicznej, ochronę konsumenta, ochronę danych, bezpieczeństwo prawne obrotu, regulację rynku poświadczania autentyczności podpisów elektronicznych oraz możliwie najwyższy poziom tych usług. Prawo o podpisie elektronicznym (lub cyfrowym) obowiązuje m.in. w RFN, Hiszpanii, Irlandii, Czechach, Austrii i USA. Unia Europejska przyjęła z końcem 1999 r. dyrektywę odnoszącą się do podpisów elektronicznych i związanych z ich stosowaniem usług poświadczania autentyczności. Kraje członkowskie mają do końca czerwca 2001 r. wprowadzić odpowiednie normy prawne.
Dyrektywa Unii: pewność i zaufanie
Dyrektywa z 13 grudnia 1999 r. Parlamentu Europejskiego i Rady o ramowych założeniach Wspólnoty dotycząca podpisów elektronicznych (Electronic Signatures Directive 99/93) zakłada...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta