Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jedwabne, 10 lipca 1941 - zbrodnia i pamięć

03 marca 2001 | Publicystyka, Opinie | AR
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Jedwabne, 10 lipca 1941 - zbrodnia i pamięć

Tematem naszej dyskusji są wydarzenia w Jedwabnem w 1941 roku - wszystkie ich okoliczności i konsekwencje. Przywiązujemy jako gazeta do tej sprawy bardzo dużą wagę i bierzemy udział w debacie publicznej, jaka się toczy w Polsce na ten temat od czasu pierwszych publikacji profesora Grossa. Chcemy zacząć od prostego pytania, które chyba jednak w tej sprawie nie znalazło jeszcze wyczerpującej odpowiedzi, co się tak naprawdę wydarzyło 10 lipca 1941 roku w Jedwabnem?

Jan Tomasz Gross Ja tę sprawę opisałem i mam wrażenie, że większość historyków, którzy zabierali głos w tej kwestii, nie podważa zasadniczych elementów moich ustaleń. Otóż w Jedwabnem wydarzyło się ludobójstwo. Nie można tego nazwać pogromem, bo to nie było zdarzenie, które dotyczyło tylko drobnej grupy mętów społecznych - wzięły w nim udział olbrzymie rzesze ludności miejscowej. Cały dzień okrutnych mordów i wyszukanych sposobów udręki, którym poddano ludność żydowską tego miasteczka, zakończył się spaleniem wszystkich, których wcześniej nie wymordowano. Ile osób zginęło, nie umiemy dokładnie powiedzieć. 1600 to liczba, która się pojawia na pomniku i w wielu relacjach, ale to tylko rząd wielkości ofiar tego straszliwego mordu. Zbrodnia ta była dziełem miejscowej ludności polskiej.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2254

Spis treści
Zamów abonament