Swojskość na przedmurzu
Swojskość na przedmurzu
Prezentowane poniżej hasła pochodzą ze "Słownika sarmatyzmu", który ukazuje się nakładem Wydawnictwa Literackiego. Autorami haseł są: Andrzej Borowski, Jakub Niedźwiedź, Jan K. Ostrowski, Piotr Oczko, Hanna Szabelska, Grażyna Urban, Andrzej Waszko.
Szlachta polska na drzeworycie z XVI w.
"Sarmatyzm - pisze we wstępie Andrzej Borowski - bywa kojarzony dzisiaj lub nawet niekiedy jest utożsamiany ogólnie z dawną kulturą polską, czyli z tzw. staropolszczyzną lub z samym jej rdzeniem, tj. ze staropolską kulturą ziemiańską. Jest w takich skojarzeniach i przeczuciach wiele słuszności, jeśli się zgodzimy co do tego, że sarmatyzm był faktycznie pierwszą zupełnie rodzimą formą kultury narodowej i że zarazem był on formą narodowej świadomości znajdującą wyraz w literaturze. Z tego powodu sarmatyzm może być do pewnego stopnia synonimem szeroko pojmowanej ČswojskościÇ czy po prostu tożsamości polskiej kultury narodowej".
Kuchnia "sarmacka"
Już pod koniec w. XVI miała dwie odmiany, których współistnienie można uznać za swoisty fenomen kulturowy. Pierwsza z nich, tradycyjna - by nie rzec: plebejska - opierała się na zasobach rodzimej spiżarni i kierowała zasadą: tłusto,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta