Picasso z Włocławka
Picasso z Włocławka
Rośnie moda na fajans włocławski z lat 50. i 60. Naczynia o asymetrycznych kształtach, zdobione abstrakcyjnymi wzorami kosztują zwykle ok. 100 złotych. Znacznie tańszy jest fajans zdobiony ludowymi motywami.
JAN SIERACZKIEWICZ
Wazon, proj. W. Płażewski 1962 r., zbiory Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.
Potoczna dwuznaczność słowa fajans może skłaniać do przypisywania niższej wartości temu gatunkowi ceramiki. Jednak historia słynnych polskich wytwórni fajansu z czasów ich rozkwitu w XVIII i XIX wieku - radziwiłłowskiej manufaktury w Białej Podlaskiej, królewskiej w Belwederze, wytwórni Wolffa czy śląskiego Prószkowa - oraz renoma ich wyrobów potwierdzają regułę, że to nie luksusowe tworzywo, ale dobry projekt i perfekcyjne wykonanie decydują o wysokiej wartości przedmiotu. Mimo że fabryka fajansu we Włocławku nie należała do tych najbardziej znanych, to właśnie ona przetrwała aż do lat 80. XX wieku, a jej produkty długo cieszyły się dużą popularnością. Dlatego warto przyjrzeć się uważniej wyrobom wytwórni włocławskiej i docenić ich walory, nie tylko użytkowe.
We Włocławku istniały...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta