Wspomnienia
- Ryszard Koncewicz (1911 - 2001)
- Zdzisław Konstanty Jagodziński (1927 - 2001)
- Mathilde Manukyan (1914 - 2001)
Nauczyciel mistrzów futbolu
FOT. ARCHIWUM
Przynajmniej pod jednym względem przewyższył Kazimierza Górskiego - zdobył z Legią mistrzostwo Polski, a Górski nie. Był wybitnym teoretykiem piłkarskim, który nie miał szczęścia, pracując z reprezentacją Polski. Po nim przyszedł Górski i zaczął osiągać to, o czym marzyły wcześniejsze pokolenia i na co pracował także Ryszard Koncewicz.
Obydwaj trenerzy urodzili się we Lwowie, tam do wojny mieszkali i grali w piłkę. Przez ostatnie ćwierć wieku żyli na Mokotowie, w odległości stu metrów od siebie, ale się nie odwiedzali. Górski skończył w marcu 80 lat, a Koncewicz 12 kwietnia obchodziłby 90. urodziny.
Koncewicz, przedwojenny piłkarz Lechii Lwów (był pomocnikiem i grał bardzo ostro), we wrześniu 1939 roku jako oficer 40. Pułku Piechoty bronił na Ochocie Warszawy przed atakami niemieckich czołgów. Został kawalerem orderu Virtuti Militari i Krzyża Walecznych. Po kapitulacji miasta znalazł się w oflagu w Woldenbergu. Kiedy wojna się skończyła, domu już nie miał, bo i polskiego Lwowa nie było. Zamieszkał na Śląsku. Zakładał z innymi lwowiakami Polonię w Bytomiu. Był jej piłkarzem, sekretarzem,
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta