Akcje własne
Akcje własne
Poprzednie odcinki tego cyklu
Kodeks spółek handlowych bardzo rozbudował przepisy dotyczące akcji własnych. Wynika to niewątpliwie ze znaczenia transakcji na tych akcjach i związanego z tym zagrożenia dla obrotu. Nabywając bowiem własne akcje, spółka, realnie rzecz biorąc, umniejsza swój kapitał akcyjny, zmniejszając tym samym bezpieczeństwo wierzycieli. Z jednej bowiem strony akcje takie stanowią składnik majątku spółki, z drugiej - obciążają pasywa. W pewnym sensie można powiedzieć, że z punktu widzenia wierzycieli spółki jej akcje własne nie mają żadnej wartości. Drobiazgowość nowej regulacji uzasadniają zatem możliwe w tym zakresie nadużycia.
Kodeks handlowy dopuszczał nabycie i przyjęcie w zastaw akcji własnych tylko wówczas, gdy chodziło o: zaspokojenie roszczeń spółki, które z innego majątku spółki nie mogły być zaspokojone, i umorzenie. Ponadto dozwolone było nabycie jednej dziesiątej akcji na użytek wymiany akcji przy połączeniu spółek.
Zasada, zgodnie z którą posiadanie akcji własnych ma charakter przejściowy i wyjątkowy, została oczywiście utrzymana w mocy. Podobnie jak pod rządami k.h., spółka nie może nabywać wyemitowanych przez siebie akcji, ale obecnie wyjątków od reguły jest aż sześć. Stanowią one rekapitulację różnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta