Moja Kolekcja
- Co zbierać?
- Rynek sztuki
- Nieznana kolekcja
- Numizmat Co zbierać Kolekcjonerzy polują na fajans
Picasso z Włocławka
Wazon, proj. W. Płażewski 1962 r., zbiory Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.
FOT. JAN SIERACZKIEWICZ
ANNA MAGA
Rośnie moda na fajans włocławski z lat 50. i 60. Naczynia o asymetrycznych kształtach, zdobione abstrakcyjnymi wzorami kosztują zwykle ok. 100 złotych. Znacznie tańszy jest fajans zdobiony ludowymi motywami.
Potoczna dwuznaczność słowa fajans może skłaniać do przypisywania niższej wartości temu gatunkowi ceramiki. Jednak historia słynnych polskich wytwórni fajansu z czasów ich rozkwitu w XVIII i XIX wieku - radziwiłłowskiej manufaktury w Białej Podlaskiej, królewskiej w Belwederze, wytwórni Wolffa czy śląskiego Prószkowa - oraz renoma ich wyrobów potwierdzają regułę, że to nie luksusowe tworzywo, ale dobry projekt i perfekcyjne wykonanie decydują o wysokiej wartości przedmiotu. Mimo że fabryka fajansu we Włocławku nie należała do tych najbardziej znanych, to właśnie ona przetrwała aż do lat 80. XX wieku, a jej produkty długo cieszyły się dużą popularnością. Dlatego warto przyjrzeć się uważniej wyrobom wytwórni włocławskiej i docenić ich walory, nie tylko użytkowe.
We
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta