Ambicje mocarstwowe kontra pragmatyzm
Ambicje mocarstwowe kontra pragmatyzm
Sławomir Popowski
z Moskwy
Wojna, prowadzona jeszcze na mapach sztabowych, zaczęła się 13 lutego 2001 roku. Najpierw w powietrze podniesiono samoloty Tu-22M3, eskortowane przez myśliwce Su-27, z zadaniem zniszczenia grupy lotniskowców na Oceanie Spokojnym. Mniej więcej w tym samym czasie z bazy lotniczej Engels w obwodzie saratowskim wystartowały dwa bombowce strategiczne Tu-160, które poleciały wzdłuż granic Norwegii w stronę Morza Północnego.
Trzy dni później - po raz pierwszy w historii podobnych manewrów - wydano rozkaz zmasowanego ataku jądrowego wszystkimi siłami strategicznymi Rosji. Prawie jednocześnie odpalono rakiety międzykontynentalne z wyrzutni podwodnych na Morzu Barentsa oraz rakietę MBR RS-12M "Topol" z wyrzutni na kosmodromie w Pliesiecku. Wystartowały też samoloty Tu-95MS, zdolne do przenoszenia rakiet jądrowych, które przeleciały nad biegunem północnym i zbliżyły się do Kanady. - Tymi ćwiczeniami - powiedział potem zastępca szefa Sztabu Generalnego rosyjskich sił zbrojnych, generał Walerij Maniłow - Rosja udowodniła, że jej siły strategiczne są w stanie przełamać każdą obronę antyrakietową zarówno tę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta