Bez rywalizacji i zawiści
Bez rywalizacji i zawiści
RYS. ANDRZEJ LICHOTA
JANUSZ TOMASZEWSKI
Jakiego systemu politycznego oczekują Polacy? System ten nie wynika z modeli założonych przez polityków, ale społecznych preferencji i potrzeb, które musimy zrekonstruować, by znaleźć najlepszy sposób realizacji swego programu i zdobycia dla niego poparcia.
Dziesięć ostatnich lat to uporczywa i konsekwentna praca lewicy nad zjednoczeniem i odtworzeniem zaplecza kadrowego oraz zyskaniem nowych zwolenników w innych realiach ustrojowych niż te, w których lewica i jej ludzie rządzili Polską do roku 1989. Połączenie ugrupowań politycznych i związków zawodowych, dyscyplina wewnętrzna i widoczna solidarność grupowa dały formację, która uzyskała stały elektorat stanowiący znaczny procent obywateli. Potwierdzają to sondaże, na które trudno się obrażać.
Błędy prawicy
Wybory w 1997 roku pokazały, że w polskiej demokracji powstał zasadniczy podział na zwolenników komunistów i niekomunistów. Zjednoczenie sił obozu prawicy dało wygraną, choć różnorodność ugrupowań, tworzących AWS, była znacząca, prawica zaś z trudem i tylko na chwilę przemogła tradycyjną skłonność do podziałów. To nasz wielki błąd i grzech, że niezwłocznie po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta