Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Ładna kobieta, niezupełnie ubrana

20 kwietnia 2001 | Publicystyka, Opinie | MM
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Gust społeczeństwa

Obraz na życzenie według ankiety Demoskopu od soboty w Centrum Sztuki Współczesnej

Ładna kobieta niezupełnie ubrana

Oto obrazy namalowane przez Witalija Komara i Aleksandra Melamida na podstawie ankiety "Wybór społeczeństwa" w USA w 1994 roku. W 11 innych krajach świata - Chinach, Danii, Finlandii, Francji, Niemczech, Islandii, Włoszech, Kenii, Portugalii, Rosji, Turcji i Ukrainie rezultat był podobny. Za najbardziej pożądane dzieło uznano realistycznie namalowany, idylliczny pejzaż z postaciami ludzkimi w trakcie radosnych zajęć, z dominacją błękitów i zieleni. Najmniej pożądanym obrazem okazała się abstrakcja z geometrycznymi wzorami, w ostrych, kontrastowych kolorach.

Wyjątek stanowiła Holandia, gdzie największym powodzeniem cieszyła się abstrakcja liryczna w radosnej tonacji, zaś niechętnie patrzono na kompozycje figuratywne w zimnej gamie barw.

Witalij Komar (ur. 1943) i Aleksander Melamid (ur. 1945), dwaj rosyjscy artyści, od połowy lat 70. badają powszechne wyobrażenia o sztuce, czyli tzw. zbiorowy gust. Początkowo mierzyli się ze stereotypami radzieckimi, ośmieszając socrealizm. Występowali pod pseudonimem Nikołaj Buchumow. Miał to być jednooki artysta, którego charakterystyczny styl ukształtował ów fizyczny defekt. Ponieważ tworzył w zgodzie z zasadami realizmu, na każdym płótnie umieszczał...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Brak okładki

Wydanie: 2295

Spis treści
Zamów abonament