Windą na wieżę Babel
Z Leonem Leszkiem Szkutnikiem, autorem podręczników do nauki języków obcych, rozmawia Jerzy Domagała
Windą na wieżę Babel
ZDJĘCIE ŁUKASZ TRZCIŃSKI
Rz: Kiedyś mówiono: Polacy nie znają języków. Dziś tyle kursów, książek, telewizja satelitarna, jeździmy po świecie, pracujemy w zagranicznych firmach. Czy jest lepiej?
- Nie znam statystyk, odnoszę jednak wrażenie, że wyniki są poniżej możliwości. Może nie umiemy się uczyć, a może sposób nauczania nie jest najlepszy.
Gdzie leży przyczyna niepowodzeń?
- Ponad 90 procent powstaje już na poziomie elementarnym, czyli w okresie między zerową znajomością języka a przybliżonym rozumieniem łatwej powieści i dziennika telewizyjnego. Etap początkowy jest najważniejszy i najtrudniejszy. Potem to już sama przyjemność.
Początki muszą więc być przykre?
- Niekoniecznie. Nawet podręcznik dla początkujących może być interesujący. Nie jest ciekawy, który opowiada o panu Brown, jak wstaje o 7.30, myje się, je śniadanie i idzie do pracy. Po co to czytać. Nauka musi być atrakcyjna. Trzeba stworzyć uczącemu się możliwość autentycznego wejścia w świat innych znaczeń i innej kultury - od samego początku. Bo na tym polega nauka języka.
Jaki podręcznik jest więc dobry?
- Taki, w którym teksty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta