Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zaskarżanie uchwał wspólników

20 kwietnia 2001 | Prawo | MT

Kodeks spółek handlowych (56)

Zaskarżanie uchwał wspólników

Poprzednie odcinki tego cyklu

Ramy wyznaczone przez możliwość zaskarżania uchwał w dużej mierze przesądzają o stabilności decyzji gospodarczych spółki. Rzadziej stosowane są one w praktyce, często natomiast są wskazówką tego, co wspólnikom wolno. W związku z wieloma praktycznymi doświadczeniami, zgromadzonymi pod rządami kodeksu handlowego, nowy kodeks spółek handlowych znacznie rozbudował i uszczegółowił przepisy w tym względzie, jednak nie rozwiewa wszystkich wątpliwości. Można pokusić się o stwierdzenie, iż kreuje nowe.

Największe znaczenie nowych przepisów polega na wyznaczeniu ścisłej granicy między zaskarżaniem uchwał z powodu ich niesłuszności - co prowadzi do ich uchylenia, oraz zaskarżaniem z powodu sprzeczności z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa - co prowadzi do stwierdzenia nieważności poszczególnej uchwały.

Zgodnie z art. 249 § 1 i art. 422 § 1 k.s.h. uchwała wspólników sprzeczna z umową spółki (statutem) bądź dobrymi obyczajami i godząca w interesy spółki lub mająca na celu pokrzywdzenie wspólnika może być zaskarżona w trybie wytoczonego przeciwko spółce powództwa o uchylenie uchwały. Niestety, już w tym momencie pojawiają się pierwsze niejasności. Jeżeli bowiem weźmie się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2295

Spis treści
Zamów abonament