Zarządzaniem powinni zająć się fachowcy
Przez najbliższych kilka lat koszty obsługi zaciągniętych zobowiązań będą rosły
Zarządzaniem powinni się zająć fachowcy
W wielu krajach o rozwiniętej gospodarce rynkowej odpowiedzialność za zarządzanie długiem publicznym powierzono specjalnie utworzonym agencjom. Kraje te uznały, że ranga tej sprawy jest tak duża, iż należy zminimalizować wpływ biurokracji na tę sferę i powierzyć to zadanie fachowcom, ludziom znającym problematykę, potrafiącym przewidywać, a przede wszystkim podejmować trudne decyzje w warunkach ryzyka. Być może jest to najkorzystniejsze rozwiązanie także w naszych warunkach.
Pojęcia dług, dłużnik wywołują na ogół negatywne emocje. Kojarzą się z brakiem własnych środków na zaspokojenie potrzeb bieżących czy inwestycyjnych, z koniecznością ich pożyczenia i ponoszenia dodatkowych kosztów ich spłaty.
Zadłużenie kraju często sprawia wrażenie czegoś abstrakcyjnego, nie dotykającego nas bezpośrednio, choć przecież każdy odczuwa jego skutki. Obejmuje ono długi publiczny i prywatny. Dług publiczny sięga już 300 mld zł, prywatny natomiast - zaciągnięty przez podmioty gospodarcze i ludność - szacuje się na ponad 330 mld zł. Skala zadłużenia jest więc ogromna, a jej wpływ na przebieg procesów gospodarczych i na decyzje polityczne jest istotny.
Dług...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta