Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niech tradycja trwa

20 kwietnia 2001 | Prawo | ŁM
źródło: Nieznane

Bony towarowe i paczki dla pracowników Konsekwencje podatkowe i składkowe

Niech tradycja trwa

RYS. ROCH FOROWICZ

ŁUKASZ MADEJ, SEWERYN DĄBROWSKI

W okresie świątecznym wielu pracodawców przekazuje pracownikom bony towarowe i paczki. Jakie to wywołuje podatkowe konsekwencje dla jednych i drugich?

Działalność socjalna w rozumieniu art. 2 pkt 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 1996 r. nr 70, poz. 335 z późn. zm.; dalej: ustawa o ZFŚS) jest zdefiniowana jako świadczenie usług przez pracodawców w postaci różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej oraz udzielanie pomocy materialno-rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe.

Czy zasadne jest kwalifikowanie przekazania wszystkim pracownikom bonów towarowych czy paczek świątecznych jako działalności socjalnej w rozumieniu ustawy o ZFŚS? Definicja ustawowa pozwala jedynie na próbę uznania ich za formę pomocy materialno-rzeczowej lub finansowej.

Można na bieżąco

Wypowiedziało się w tej sprawie Ministerstwo Finansów w pismach z 16 grudnia 1997 r. (nr PO 3-7802/BO-722-836/97) i z 27 kwietnia 1999 r. (nr PB 3-942/772-136/WK/99). Według pierwszego "przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2295

Spis treści
Zamów abonament