Podwójne obciążenie zasadniczo wyłączone
Podwójne obciążenie zasadniczo wyłączone
IZABELA LEWANDOWSKA
Zagraniczne zarobki mogą interesować polskiego fiskusa tylko wówczas, gdy osiągnęły je osoby mające w Polsce tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy. Do nich zaś należą mający tu miejsce zamieszkania oraz przebywający w Polsce w danym roku podatkowym dłużej niż 183 dni. Nie jest potrzebne jednoczesne spełnienie obu tych warunków.
Reguły unikania podwójnego opodatkowania normują umowy międzynarodowe. Polska podpisała kilkadziesiąt takich umów. Dlatego kwestię opodatkowania poszczególnych rodzajów dochodów osiąganych za granicą (wynagrodzenie za pracy, stypendium, emerytura, honorarium autorskie itd.) należy zawsze rozpatrywać na tle konkretnej umowy zawartej z krajem, w którym dochód został osiągnięty. Pewne zasady się w nich powtarzają, ale poszczególne unormowania mogą się znacznie różnić.
Dochody z USA
Osoby mające miejsce zamieszkania w Polsce muszą z dochodów uzyskanych w USA rozliczyć się w zeznaniu podatkowym składanym polskiemu fiskusowi, także gdy już zapłacą od nich podatek w USA. Nie oznacza to, że płaci się podatek podwójnie. Zapobiega temu przede wszystkim zawarta w 1974 r. umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Przewiduje ona tzw. metodę odliczania czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta