Solo czy w duecie
może być dla gospodarki pożyteczny
Solo czy w duecie
JAKUB BOROWSKI, DOBIESŁAW TYMOCZKO
Wysokie realne stopy procentowe i słabnące tempo wzrostu gospodarki sprawiły, iż odżywa dyskusja na temat optymalnej dla Polski ścieżki obniżania inflacji. Jej pokłosiem jest propozycja nowelizacji ustawy o NBP, zmierzająca do odebrania Radzie Polityki Pieniężnej uprawnień w zakresie ustalania celów inflacyjnych i powierzenia ich rządowi.
Co najmniej dwa argumenty przemawiają jednoznacznie za odrzuceniem tego projektu. Po pierwsze, byłby on sprzeczny z zapisem Konstytucji RP przyznającym NBP wyłączne prawo ustalania i realizowania polityki pieniężnej (art. 227 ust. 1). U podstaw tego zapisu legło przekonanie, iż szeroko rozumiana niezależność banku centralnego (tożsama ze swobodą w zakresie wyznaczania celów polityki monetarnej) sprzyja zapewnieniu i utrzymaniu stabilnych cen w gospodarce. Rząd, ustalając cele inflacyjne, mógłby nie oprzeć się pokusie prowadzenia polityki gospodarczej pod hasłem "niższe bezrobocie za cenę wyższej inflacji". Słuszność tego rozumowania znalazła potwierdzenie w badaniach empirycznych, wskazujących, że czynnikiem sprzyjającym skutecznej walce z inflacją...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta