Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zbiorowy rachunek sumienia

21 kwietnia 2001 | Publicystyka, Opinie | AK
źródło: Nieznane

Nawet najbardziej szczera prośba o przebaczenie nie sięga do korzeni zjawiska, które ją wywołało

Zbiorowy rachunek sumienia

RYS. ANDRZEJ LICHOTA

ALEKSANDER KLUGMAN

Z TEL AWIWU

Poniższe uwagi nie są głosem w dyskusji na temat wydarzeń w Jedwabnem 10 lipca 1941 roku, ale głosem o dyskusji, jaka toczy się w polskiej opinii publicznej. Jest rzeczą zupełnie zrozumiałą, że ujawnienie po sześćdziesięciu latach przez profesora Jana Tomasza Grossa okoliczności wydarzeń oraz stopnia zaangażowania w tych wydarzeniach części mieszkańców miasteczka wywołało wielki wstrząs.

Wydaje się jednak, że w toczącej się dyskusji pomija się rzecz najważniejszą i tym samym kieruje całą sprawę na boczne tory. Nie ma bowiem racji profesor Andrzej Paczkowski, który w "Próbie wstępnej typologii debaty nad Jedwabnem" stwierdza ("Rzeczpospolita", 24 marca 2001 r.), iż jest to debata na temat stosunków polsko-żydowskich. O ile bowiem same wydarzenia w Jedwabnem przed sześćdziesięciu laty były elementem stosunków polsko-żydowskich, o tyle dzisiejsza dyskusja nie odnosi się do stosunku Polaków do Żydów, ale ich stosunku do własnej przeszłości i sumienia.

Swoją próbę segregacji postaw wobec wydarzeń w Jedwabnem profesor Andrzej Paczkowski kończy zaskakująco: "Przepraszam bardzo, ale...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2296

Spis treści
Zamów abonament