Recepta na murowane kłopoty
Recepta na murowane kłopoty
JANUSZ JANKOWIAK
W konkluzji swojego pamfletu (Fatalne skutki podwyżki stóp procentowych, "Rz" 14-16 kwietnia 2001 r.) Andrzej Sopoćko, profesor, szef Zespołu Budżetu i Finansów SLD, doradca prezesa PBK, pisze: "Jeśli więc Rada Polityki Pieniężnej ma walczyć z inflacją takimi metodami jak w zeszłym roku, to wniosek nasuwa się jeden - trzeba walczyć z RPP". Bywa, że trzeba czasem powalczyć. Ale myśleć jednak trzeba zawsze. Zacietrzewienie mąci zdolność krytycznego myślenia. Tekst Sopoćki jest wymownym tego świadectwem.
Cały wywód szefa Zespołu Budżetu i Finansów SLD sprowadza się do jednego: "my, społeczeństwo" chcemy szybszego wzrostu gospodarczego, niższego bezrobocia, nie przeszkadza nam wyższa inflacja; nie chcemy wysokich stóp procentowych i recesji, traktowanej "jako drugorzędny koszt osiągania ambitnych wskaźników obniżania inflacji". Jest to wywód kompromitujący dla ekonomisty, ale za to przyjemnie brzmiący w uszach polityków. Obawiam się, że taka właśnie melodia będzie teraz grana w kółko. Aż stanie się w końcu przebojem. Polska zostanie zepchnięta przez polityków i służących im ekonomicznych doradców ze ścieżki dezinflacyjnej. Czy wtedy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta