Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mrówkowce do liftingu

20 sierpnia 2001 | Nieruchomości, budownictwo | GB PJ
źródło: Nieznane

Modernizacja wielkiej płyty Miejskie i spółdzielcze pomysły

Mrówkowce do liftingu

RAFAŁ GUZ

Na warszawskim osiedlu Jelonki w 46 blokach z prefabrykatów mieszka ponad 12 tysięcy osób

W Warszawie istnieje pilotażowy program rewitalizacji blokowisk. Powstał dzięki współpracy władz miasta ze specjalistami z Berlina. Ma jednak małe szanse na realizację - nie tylko z powodu braku pieniędzy, ale m.in. trudności z ustaleniem praw autorskich projektantów modernizowanych osiedli. Za to w Krakowie częściowej rewitalizacji bloków z wielkiej płyty podjęły się zarządy niektórych spółdzielni mieszkaniowych.

Co począć z betonowym spadkiem z poprzedniej epoki? Skąd wziąć pieniądze na modernizację osiedli z prefabrykatów? Problem nie jest błahy, jeśli wziąć pod uwagę, że np. w stolicy ponad jedna trzecia warszawiaków mieszka w blokach z wielkiej płyty (ok. 650 tys. osób w ponad 3 tysiącach budynków). W Krakowie wybudowano w ciągu minionych 30 lat ok. 80 tys. mieszkań prefabrykowanych.

Miejskie próby

Pierwsze osiedla wielkopłytowe powstały w stolicy na Służewcu i Jelonkach. Budowniczowie stosowali trzy rodzaje technologii: monolityczną, prefabrykowaną (tzw. systemy wielkiego bloku) i wielkopłytową (tzw. płyta na izbę). W pierwszej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2396

Spis treści

Wybory parlamentarne 2001

Zamów abonament