A budżet zawsze w potrzebie
A budżet zawsze w potrzebie
RYS. JACEK FRANKOWSKI
ROBERT BEM
Jak nazwać wysokie kwoty wpłacane do budżetu bez dania racji? Jego bezpodstawnym wzbogaceniem? Świadczeniem nienależnym?
Świat podatków powoli staje się w Polsce krainą absurdów. Prawo podatkowe w demokratycznym państwie prawa ma umożliwiać pozyskiwanie w sposób sprawiedliwy, przewidywalny, adekwatny środków finansowych na jego zadania. Wydaje się naturalne i oczywiste, iż nie może być pułapką zastawioną na obywatela. Tymczasem aparat skarbowy, do którego przyłączają się niestety niektóre składy Naczelnego Sądu Administracyjnego, prowadzi z podatnikami grę w splątywanie i rozplątywanie słów, z których składają się przepisy podatkowe.
Nie przerzucać ryzyka na uczciwych
W podatku od towarów i usług podstawowym problemem jest kwestia odliczania podatku naliczonego od należnego. Wykładnia stosownych przepisów wyewoluowała w niezrozumiałą i niezgodną z istotą tego podatku stronę. VAT jest podatkiem od wartości dodanej. Oznacza to, iż na każdym etapie przedsiębiorcy powinni opodatkowywać nim to, co stanowi wykreowaną przez nich wartość dodaną. Po każdym odstępstwie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta