Betonowy spadek
- Zdaniem eksperta: Prof. dr inż Jerzy Zieliński, Instytut Techniki Budowlanej
Betonowy spadek
W Polsce wybudowano blisko 4 miliony mieszkań z wielkiej płyty
FOT. (C) ŁUKASZ GŁOWALA - KFP
EWA ZYCHOWICZ
Opustoszałe i rozpadające się osiedla z wielkiej płyty - czy taki widok będzie powszechny dla mieszkańców polskich blokowisk za 20-30 lat? Jak długo wytrzymają betonowe konstrukcje, budowane w wielkim pośpiechu i na ogół niedbale?
Zdaniem specjalistów, mieszkańcy kilku milionów mieszkań w budynkach z wielkiej płyty mogą spać spokojnie. Pod warunkiem jednak, że ich zarządcy w porę rozpoczną modernizację bloków.
Począwszy od połowy lat 50., zbudowano w Polsce prawie 4 miliony mieszkań w budynkach z tzw. wielkiej płyty, która przez lata jej użytkowania zasłużyła sobie na bardzo złą opinię. Od późnych lat 80. następuje systematyczny spadek udziału technologii wielkopłytowej w budownictwie wielorodzinnym. O ile jeszcze w 1989 r. wynosił on 75 proc., o tyle dwa lata później już tylko niecałe 62 proc., rok później - niewiele ponad 52 proc., w 1993 r. niecałe 38 proc., a w 1994 r. - ok. 29 proc. Obecnie udział ten nie przekracza 20 proc.
Wzrasta tymczasem w
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta