Gospodarcza smuga cienia
Gospodarcza smuga cienia
RYS. PAWEŁ GAŁKA
JANUSZ LEWANDOWSKI
Polityka gospodarcza w Polsce po roku 1990 naznaczona jest paradoksem ustawicznie kwestionowanej ciągłości. Jest uparcie krytykowana i niemniej uparcie kontynuowana przez kolejne rządy. Słowa rozchodzą się w różnych kierunkach, ale czyny mieszczą się na wąskiej ścieżce makrodyscypliny etykietowanej przez przeciwników, jako dogmatyczny liberalizm.
Wyborcze zapowiedzi 2001 roku znowu zwiastują przełom, a ujawniona głębia kryzysu budżetowego podnosi temperaturę sporów.
Ryszard Bugaj, dziś pod sztandarem PSL, ogłosił w "Rzeczpospolitej" smutny koniec liberalnej ortodoksji . Na pewno? Czy nie odkryje za rok, iż to, co pogrzebał, obowiązuje dalej jako kanon odpowiedzialnej polityki i przesłanka trwałego rozwoju? Zwrot zapowiadał już premier Olszewski i nie chce wiedzieć, że jego rząd kontynuował w roku 1992 linię Balcerowicza. Podobnie jak rządy SLD - PSL w latach 1993 - 1997, spowalniając niestety zmiany strukturalne.
Dziś kondycja gospodarki, w połączeniu z wyborczą gorączką, zachęca do ogłaszania nowych ekonomicznych patentów. Najbliżej dobrego zdania o Polsce są analitycy, którzy patrzą na gospodarkę chłodnym okiem, śledząc makroproporcje i wysoko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta