Jak skarb państwa na podstawie przepisów o dodatkowych wpływach budżetowych traci pieniądze
Jak skarb państwa na podstawie przepisów o dodatkowych wpływach budżetowych traci pieniądze
W ustawie z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. nr 11, poz. 50 z późn. zm.) istnieją artykuły, które świadczą o niespójności systemowej polskiego prawa. Jest w tej ustawie wiele odesłań do kodeksu celnego, np. w kwestiach dotyczących przedmiotu opodatkowania, momentu powstania obowiązku podatkowego, a także w sprawach dotyczących procedur postępowania. Konieczna wydaje się więc integracja prawa celnego i prawa podatkowego. Niektóre przepisy wydane przez ministra finansów nie tylko przyczyniają się do powiększenia zakresu wspomnianej wyżej niespójności, lecz także świadczą o tym, że tworzono je w oderwaniu od tych unormowań ustawy o podatku od towarów i usług, które już dotykają regulowanych właśnie zagadnień.
Jednym z jaskrawych przykładów jest rozporządzenie ministra finansów z 11 kwietnia 2000 r. w sprawie dodatkowych wpływów uzyskiwanych w wyniku kontroli przeprowadzanej przez funkcjonariuszy celnych (Dz.U. nr 29, poz. 365).
Rozporządzenie to określa rodzaje dodatkowych wpływów należności budżetowych uzyskanych w wyniku kontroli przeprowadzonych przez funkcjonariuszy celnych. Zgodnie z par. 2 cyt. rozporządzenia, dodatkowe wpływy należności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta