Moja Kolekcja
- Rynek sztuki: Luksus dla ambitnych
- Co zbierać: Ukryte piękno Rynek sztuki Biżuteria artystyczna
Luksus dla ambitnych
MICHAŁ GRADOWSKI
Nie potrzeba wielkich pieniędzy, żeby zbierać współczesną biżuterię artystyczną. Wystarczy wiedza. Przede wszystkim konieczna jest znajomość sygnatur artystów złotników i katalogów dawnych wystaw.
Najtańsze, najskromniejsze miedziane broszki i srebrna bransoleta (niesygnowane), Warszawa, lata 50.
FOT. MICHAŁ SADOWSKI
W społeczeństwach świata antycznego biżuteria, służąc ku ozdobie stroju, miała za główne zadanie manifestację bogactwa. Dlatego już od zamierzchłych czasów była wykonywana z cennych materiałów - srebra, a w najwyższych sferach ze złota i kosztownych kamieni. Niekiedy tylko robiono niewielkie odstępstwa od tej reguły na rzecz materiałów pospolitych, ale za to mających moc magiczną. Tak mijały stulecia i poprzez wieki średnie, a potem epoki renesansu i baroku, aż niemal do naszych czasów, za pomocą biżuterii demonstrowano swój status społeczny.
Znakomita większość wyrobów jubilerskich miała formy niezbyt wyszukane, sprowadzające się głównie do poprawnego technicznie formowania złota i montowania weń kamieni zgodnie z wymogami obowiązującej mody. Oczywiście, osoby o
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta