Uchwała Sądu Najwyższego - Izby Karnej z dnia 18 września 2001 r. (sygn. akt I KZP 11/01)
Sąd Najwyższy Izba Karna w Warszawie w sprawie L.D. po rozpoznaniu, przekazanego na podstawie art. 441 § 1 k.p.k. przez Sąd Rejonowy w Poznaniu, postanowieniem z dnia 10 kwietnia 2001 r., sygn. akt XVIII Ks 56/00, zagadnienia prawnego wymagającego zasadniczej wykładni ustawy:
Czy sąd rejonowy - jako sąd odwoławczy - rozpoznając zażalenie na zarządzenie o zwrocie aktu oskarżenia, wydane na podstawie art. 337 § 1 k.p.k., powinien orzekać w składzie jednego sędziego czy też trzech sędziów (art. 30 § 1 i 2 k.p.k.)?
uchwalił udzielić następującej odpowiedzi W wypadku gdy sąd rejonowy jest uprawniony do rozpoznawania środków odwoławczych (art. 24 § 2 k.p.k.) działa on jako "sąd odwoławczy", czego konsekwencją jest to, że skład tego sądu, orzekającego na posiedzeniu nie może być określony przez art. 30 § 1 k.p.k., lecz przez art. 30 § 2 k.p.k. Będzie to więc skład trzech sędziów (jeśli ustawa nie stanowi inaczej).
U Z A S A D N I E N I E W sprawie niniejszej wystąpił następujący układ procesowy. Urząd Skarbowy w P. wniósł akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Poznaniu. Zarządzeniem z dnia 20 grudnia 2000 r. prezes sądu na podstawie art. 337 § 1 k.p.k. w zw. z art. 113 k.k.s. i art. 332 § 1 k.p.k., zwrócił ten...Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta