Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wielkie tasowanie

21 września 2001 | Kraj | NJ
źródło: Nieznane

Od początku kadencji Sejmu prawie 90 posłów zmieniło szyld polityczny

Wielkie tasowanie

Zmienianie barw klubowych przez niektórych posłów w trakcie kadencji stało się już tradycją w polskim parlamencie. Dodać wypada - niezbyt chlubną tradycją, świadczącą o słabości systemu politycznego. Skala przetasowań, do jakich doszło w kończącej się kadencji, jest jednak bezprecedensowa.

Prawie 90 posłów zmieniło przynależność do klubu bądź koła poselskiego. Niektórzy uczynili to kilkakrotnie. Powstały w Sejmie nowe kluby i nowe koła. Stoją za nimi ugrupowania, na które wyborcy często nie mieli okazji głosować w poprzednich wyborach.

Parlamentarna erozja

Sejm trzeciej kadencji zainaugurował swą działalność podzielony na cztery kluby poselskie: AWS - 201 posłów, SLD - 164, UW - 60 i PSL - 27 oraz czteroosobowe koło ROP. Skład dopełniło czterech posłów niezrzeszonych, w tym dwóch z mniejszości niemieckiej.

W ostatnich głosowaniach w kadencji brało już udział sześć klubów. Do wymienionych wyżej dołączyły kluby SKL - 18 posłów oraz PiS, także 18-osobowy. Oprócz koła ROP - trzech posłów, mamy też Porozumienie Polskie - pięciu oraz Alternatywę - czterech.

Najbardziej rozrósł się w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2424

Spis treści

Ubezpieczenia

Zamów abonament