Nie do życia
- Informacje praktyczne Nie do życia
Brasilia została zaprojektowana przez znakomitego urbanistę, Lucia Costę, a główne jej budynki przez światowej sławy brazylijskiego architekta, Oscara Niemeyera. Na pierwszym planie Teatr Narodowy.
(C) FREE
ANDRZEJ KLEWSZCZYŃSKI
Miała być cudem nowoczesnej urbanistyki i architektury, miastem przyszłości. Po 40 latach niemal nikt nie ma już wątpliwości, że jest to miasto nie do życia. Zimne, odpychające, nieprzyjazne człowiekowi.
W Brazylii ponad 150 lat mówiło się o przeniesieniu stolicy w głąb kraju. Rio de Janeiro, które pełniło tę funkcję od 1763 r., było przede wszystkim portem morskim. Dlatego rezydujące tu władze skupiały uwagę głównie na sprawach żeglugi i handlu, a ignorowały problemy interioru o terytorium 15 razy większym od Francji. Stało się jasne, że bez usytuowania stolicy w sercu rozległego kraju nie ma co marzyć o tym, by rząd mógł sprawować pieczę nad całą gospodarką, a zwłaszcza rolnictwem i eksploatacją zasobów naturalnych.
Słowo prezydenta
Między końcem XVIII a połową XX wieku pojawiały się różne koncepcje lokalizacji nowej stolicy. W 1955 r. ostatecznie wybrano miejsce - prawie 6000 km kw. na pustynnym płaskowyżu (1100 m n. p. m.) w stanie
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta