Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Chleba naszego

28 grudnia 2001 | Magazyn | MR
źródło: Nieznane

Alternatywy

Chleba naszego

Ilustrował Andrzej Jacyszyn

Może by się tak kto upomniał o nasze chrupiące bułeczki powszednie MACIEJ RYBIŃSKI

Chleb i wino. Chleb i oliwa. Chleb i woda. To się zmienia w zależności od kultury, tradycji, religii. Płyny są różne, ale symbolem sytości jest wszędzie na świecie chleb. Obojętnie, jaką ma formę - placka, podpłomyka, pitty, macy, bagietki czy bułki wrocławskiej. Jest takie polskie, ludowe powiedzenie symbolizujące - jak powiedziałby dzisiejszy polityk PSL - bezpieczeństwo socjalne: kasza na kaszę, chleb na chleb. To oznacza po prostu brak głodnego przednówka. W komorze są jeszcze zeszłoroczna kasza i zeszłoroczna mąka, a już się miele tegoroczną.

Podobno rewolucja francuska wybuchła po cynicznym powiedzeniu Marii Antoniny o ludzie Paryża: "Nie mają chleba? To niech jedzą ciastka". Oczywiście jest to nieprawda, ale potwierdzająca zarówno dosłowną, jak i symboliczną wartość chleba. Mam całkiem współczesne tego potwierdzenie. Przechowuję wycinek z "Życia Warszawy" z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2505

Spis treści
Zamów abonament