Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Artysta wobec dylematów

28 grudnia 2001 | TeleRzeczpospolita | MP
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Byliśmy na planie

"Sonata Belzebuba" w Teatrze Telewizji

Artysta wobec dylematów

  • Stanisław Ignacy Witkiewicz
  • Andrzej Dziuk
  • Opinie krytyków

    - Witkacy pisał, że "piekielne pomysły działają na zmysły, a dusza gdzieś skryta - nikt o nią nie pyta". "Sonata b." pyta - mówi Andrzej Dziuk, reżyser spektaklu realizowanego dla Teatru Telewizji.

    "O czymś tak kapryśnym, jak twórczość, artystyczna specjalnie, nic na pewno, mimo niezliczonych doświadczeń, powiedzieć się nie da" - twierdził Witkacy. A mimo to napisał "Sonatę Belzebuba" - dramat pokazujący przebieg procesu twórczego. Utwór powstał w 1925 roku i jest jednym z ostatnich, należących do najbardziej płodnego okresu twórczego Witkacego. Wielokrotnie był wystawiany na polskich scenach, zwłaszcza w latach 70. i 80., które przyniosły renesans popularności dramatopisarskiej Stanisława Ignacego Witkiewicza. O inscenizację "Sonaty Belzebuba" pokusił się m.in. Bogdan Hussakowski, Ryszard Major i Jerzy Krasowski, a z rolą Istvana - artysty wiedzionego na pokuszenie - zmagali się tacy aktorzy, jak Andrzej Seweryn, Edmund Fetting i Tomasz Budyta. Premiera spektaklu wyreżyserowanego przez Andrzeja Dziuka miała miejsce 8 stycznia 1989 roku i była 25. sztuką wystawioną w

  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2505

Spis treści
Zamów abonament