Inwestor powinien uważać
Inwestor powinien uważać
ANDRZEJ FIERLA
Listopadowa nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zasadniczo zmieniła zasady opodatkowania dochodów osiąganych z obligacji skarbowych. Co gorzej, wprowadzony system trudno uznać za prosty i zrozumiały. Spróbujmy zatem poznać i przeanalizować jego podstawowe elementy.
Posiadacze większości rodzajów obligacji skarbowych osiągają przychody z tytułu oprocentowania, czyli odsetek. Mogą być one wypłacane:
- na bieżąco co kwartał (popularne 3-latki o zmiennym oprocentowaniu),
- na bieżąco raz w roku (2-, 5- i 10-letnie obligacje o stałym oprocentowaniu, 10-letnie obligacje o zmiennym oprocentowaniu, nowe 5-letnie obligacje oszczędnościowe),
- jednorazowo przy wykupie obligacji (2 i 4-letnie obligacje oszczędnościowe nie notowane na warszawskiej giełdzie).
Niektóre obligacje skarbowe nie są jednak oprocentowane. Dochód z takich obligacji stanowi dyskonto, czyli różnica między ceną nominalną (np. 1000 złotych) a ceną sprzedaży (750 zł). Obligacje te są wykupywane po cenie nominalnej, a dochód (dyskonto) w tym przypadku wynosi 250 zł. Typowymi papierami nie oprocentowanymi są obecnie 2-letnie obligacje, określane ogólniej jako zerokuponowe (ich giełdowy symbol to OK). Ten...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta