Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kamienny majster na szubienicy

28 grudnia 2001 | Moje Podróże | AO

Wiślica To tutaj Jan Długosz usiłował przekazać wiedzę wiercącym się niecierpliwie królewskim dzieciom

Kamienny majster na szubienicy

ANNA OLEJ

Niegdyś tereny nad Nidą zamieszkiwało plemię Wiślan i to im właśnie zawdzięczamy nazwę miejscowości znanej dzięki gotyckiej kolegiacie i ruinom romańskich kościołów. Przeszłość tych zabytków ma jednak wiele białych plam, przyprawiających archeologów o ból głowy.

Współczesna kolegiata to tak naprawdę trzy kościoły w jednym. Pod posadzką kościoła kryją się ruiny wcześniejszego kościoła, a jeszcze głębiej pod nim schowany jest zarys pierwszej świątyni. Chociaż ta ostatnia jest najmniejsza, to właśnie tutaj skryty jest prawdziwy skarb: XII-wieczna romańska posadzka. "Płytę Wiślicką" wykonano unikatową w świecie techniką - zrobiono ją z gipsu, dodając ciekawe zdobienia. Wciąż można podziwiać rysunek, na którym ubrani w powłóczyste szaty modlą się, wznosząc ręce do góry, a nad nimi umieszczono drzewo życia strzeżone przez lwy. Prawdopodobnie postacie przedstawiają osoby pochowane pod tą płytą, lecz co do tego archeolodzy nie są zgodni. Podobnie jak nie wiadomo do końca, co wyobrażają umieszczone obok fantastyczne stwory,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2505

Spis treści
Zamów abonament