Mieszczanie z miasta Kassa
Mieszczanie z miasta Kassa
Sandor Marai (1900 - 1989)
(c) EK PICTUR
Feliks Netz
Po ukazaniu się pierwszego tomu "Wyznań patrycjusza" kilka osób uznało, że autor naruszył ich dobra osobiste. Sandor Marai przegrał proces, zapłacił wysokie odszkodowanie (równowartość ówczesnych dziesięciu pensji urzędniczych) i wykreślił z książki kilkanaście stron. Prozę autobiograficzną nazwał powieścią, a od trzeciego wydania w stosownej nocie podawał, że występujące w powieści postaci są wytworem wyobraźni autora.
Dzieło Sandora Maraiego nie jest samotną wyspą. W trzeciej dekadzie XX wieku ukazały się na Węgrzech trzy wielkie autobiografie, które wytrzymały próbę czasu, przynajmniej do końca stulecia: "Wyznania patrycjusza" Sandora Maraiego (t. 1 - 1934, t. 2 - 1935), "Lud puszty" Gyuli Illy?sa (1936) i "Życie człowieka" Lajosa Kassaka (1928-1939). W tych trzech "kronikach rodzinnych", których ranga artystyczna jest bezsporna, zostały przedstawione trzy warstwy społeczeństwa węgierskiego: mieszczaństwo, chłopstwo i proletariat miejski.
Wyrwać się z tej rodziny
Marai od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta