Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Triada o zezie rozbieżnym

04 maja 2002 | Publicystyka, Opinie | JK

MOIM ZDANIEM

JAN KRZYSZTOF BIELECKI

Triada o zezie rozbieżnym

Kilka dni temu szef jednej z największych w Europie firm, zajmującej się infrastrukturą telekomunikacyjną, opowiedział mi o spotkaniu ze studentami uniwersytetu Princeton. Studenci pytali, w jaki sposób jego przedsiębiorstwo prosperuje, gdy wiele firm z branży TNT (telecom, network, technology) przeżywa wielkie kłopoty. Odpowiedział, że w ciągu ostatnich dwóch lat młodzi, prężni, żądni zysku bankierzy inwestycyjni bez przerwy proponowali mu kupienie akcji rozmaitych przedsiębiorstw, argumentując, iż recesja zaraz się skończy i trzeba korzystać z gwałtownego spadku cen. Nie uległ namowom i dziś jego firma ma się dobrze, a ci sami młodzi bankierzy są bez pracy, gdyż w bankach inwestycyjnych nastąpiły gwałtowne redukcje personelu.

Jak widać, ludzie kierujący przemysłem inaczej postrzegali sytuację niż makroekonomiści i analitycy rynku. Ci pierwsi dziś uważają, że spowolnienie gospodarcze dotyka sektor po sektorze - zaczęło się od komputerów osobistych, potem doszły półprzewodniki i "chipy", następnie odczuły problemy dot.com, później sektor TNT. Po 11 września kryzys dotarł do linii lotniczych i firm ubezpieczeniowych. Afera Enronu i Andersena dotknęła usługi księgowe i konsultingowe. Banki inwestycyjne ograniczyły swą aktywność, gdyż na rynku było mniej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2610

Spis treści

Nauka i Technika

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament