Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podglądanie rakiet

04 maja 2002 | Plus Minus | RW
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

ARMIA KRAJOWA NA TROPIE V-1 ORAZ V-2

Podglądanie rakiet

RAFAŁ WNUK

(c) REUTERS

Zdobycie informacji o niemieckich broniach rakietowych pozwoliło na zbombardowanie ośrodka badawczego i fabryki w Peenemünde. Było to jedno z tych wydarzeń, które miały decydujące znaczenie dla przebiegu II wojny światowej. Wyniki przeprowadzonej przeze mnie kwerendy w amerykańskich archiwach poświadczają wybitny udział polskiego wywiadu w wykryciu niemieckich broni rakietowych. Fakt ten nie będzie już mógł być pomijany, co dotąd było regułą w historiografii anglojęzycznej.

17 sierpnia 1943 r. w Wielkiej Brytanii na stanowiskach wyczekiwania stało 586 samolotów RAF-u. O godz. 21.00 pierwsze maszyny wzbiły się w powietrze i skierowały na wschód. Leciały wzdłuż południowego wybrzeża Bałtyku. 18 sierpnia, po północy, o godzinie 1.10 doleciały nad niewielką miejscowość Peenemünde na wyspie Uznam i rozpoczęły bombardowanie, zrzucając 2 tysiące ton różnego rodzaju pocisków.

Przed wylotem dowódcom eskadr RAF powiedziano, że celem nalotu są nowe niemieckie zakłady produkujące precyzyjne radary przeciwlotnicze, a więc aparaturę szczególnie lotnikom niemiłą. Ta fałszywa informacja to psychologiczny bodziec, który miał skłonić lotników do maksymalnego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2610

Spis treści

Nauka i Technika

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament